Záchrana tonoucího pomocí vrtulníku

13. června 2006 v 9:21 | jandys |  IZS
Čas od času se vyskytne situace, kdy je potřeba přivolat na pomoc vrtulník. Několik scénářů záchranných prací s vrtulníkem nad vodou si v Ejpovickém lomu minulý týden vyzkoušeli záchranné týmy z Plzeňské Vodní záchranné služby a armádní Letecké pátrací a záchranné služby. Jako první scénář...

byla vybrána situace, kdy podmínky nedovolují příjezd záchranného člunu k tonoucímu. Do vrtulníku W 3A Sokol - 0714 nastoupila posádka, naložila záchranáře a vydala se s nimi nad vodu . Vše sledoval další záchranný tým z motorového člunu. Vybraný záchranář, který představoval topícího se člověka, vyskočil z výšky 7 metrů do vody a celá akce mohla začít.
Vrtulník se obloukem vzdálil a nadlétl znovu směrem k topícímu se člověku. Na tento okamžik čekal záchranář v neoprénu, který na povel palubáře vyskočil do vody nedaleko tonoucího. Několika tempy se přiblížil k figurantovi a začala samotná záchrana. Jeho prvním krokem bylo zachytit topícího se člověka odborným způsobem (t.j. aby neohrozil své zdraví), pak mu navlékl prsní úvaz. Následoval signál k vrtulníku, že jsou připraveni. Vrtulník nyní musí zůstat ve visu přímo nad záchranářem. Palubní technik začíná spouštět hák. Když je hák zachycen, první se nacvakne záchranář, pak na karabinu zachytí i popruh figuranta. Byl jsem záchranářem upozorněn na faktickou chybu v textu článku UPDATE: Záchranář je v tomto konkrétním případě ten spodní člověk. Figurant je v záchranné smyčce třídy B trojúhelníkového tvaru, přezdívané Petzl.
V případě slaňování je dolů je zachránce vždy nahoře, aby bezpečně zajistit na laně i zachraňovaného.A Také měl nad jeho tělem větší kontrolu během transportu (sevře ho stehny, aby se nekomíhal). Pak následovalo vytažení jeřábem na palubu.

Další scénář tvořila situace, kdy jsou záchranáři na místě i se člunem mají zachráněného již ve člunu, ale je třeba ho rychle dopravit na břeh ( v podvěsu). Pro takový případ se lano uváže předpisovým způsobem buď přímo na konzoli jeřábu, nebo na speciální konzoli nad pravými dveřmi vrtulníku.
Vrtulník vždy nadletěl nad člun, což se jeví na první pohled jako věc jednoduchá, ale moc snadné to není. Člun se totiž neustále pohybuje, jak ho odnáší větné poryvy způsobené helikoptérou.
Pilotovi celý úkol znesnadňuje také skutečnost, že nízko nad vodou vytváří vrtulník na hladině vlny, díky kterým je obtížnější odhadnout správnou výšku. Záchranáři ve člunu to nemají o mnoho lehčí .Vznikající vodní tříšť dělá z místa zásahu jakousi obdobu mycí linky a rachotící šesti tunová potvora jen několik metrů nad hlavou dokáže rozhodit nejen slabší povahy. Když je zachránce i zachráněný bezpečně připoután, vrtulník se pomalu vznese a zamíří k nedaleké pláži.
Během dne se střídali jak záchranáři, tak posádka vrtulníku, protože podobná záchranná mise může čekat kohokoli z nich. Všichni si přejí, aby k tomu nikdy nedošlo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama