Požár v novém dálničním tunelu

26. května 2006 v 9:36 | jandys |  IZS
V novém dálničním tunelu na obchvatu Plzně, včera hořelo. Jednalo se o zkušební požáry o síle 5 MW. Experiment simuloval požár automobilu uvězněném....

v tunelu, kterému se po havárii vzňala nádrž. Samotný experiment tvořila dvojice požárů, při kterých hořelo 170 litrů benzínu na ploše 4 m2, ve výši 50 cm nad budoucí vozovkou.
Aby se podmínky pokusu co nejvíce blížily běžnému provozu v tunelu, bylo proudění vzduchu v tunelu omezeno překážkami a dvěma kamiony. Při zkušebním požáru experti měřili teploty v tunelu, teploty konstrukcí, směr a rychlost šíření tepla, hustotu tepelného toku, optickou hustotu kouře a rychlost šíření vrstvy kouře. Provedli rovněž vzorkování zplodin hoření. Výsledky se použijí pro optimalizaci krizového řízení, postupy usměrnění proudění vzduchu v případě havárie a jako podklady pro cvičení hasičů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 sss sss | 27. května 2006 v 14:08 | Reagovat

2jandys: zajimalo by me jak se ten scenar tvori? proc zrovna 170litru - 4m2 - 50cm? do  neceho podobneho jsem se nedavno pustil, ale nikde sem nenasel postup podle ktereho to hasici navrhuji a na dotaz mi odpovedeli dost obecne. asi me meli za spiona :-)))

2 jandys jandys | 29. května 2006 v 8:24 | Reagovat

2sss tohle cvičení se chystalo skoro půl roku. Počítalos e s požárem jednoho vozu, kterému chytne nádrž.

Tady přichází ke slovu matematika. V autě je 40 litrová nádrž s benzínem, která po nárazu zapálí celý automobil. Energie všech kapalin, potahů, plastů jež shoří = energie uvolněná shořením benzínu v nádrži. 50 cm - průměrná horní výška nádrže, v horní části automobilu toho k hoření moc není. když se dělá pokus s kamionem staví se lešení a van se zapaluje několik v různých výškách.

3 jandys jandys | 29. května 2006 v 10:24 | Reagovat

rovnice ještě jednou přesněji:

energie hořícího auta = energie benzínu v testovací vaně

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama