Bomby pod rentgenem

14. března 2006 v 1:00 | jandys |  IZS
Při leteckém zájezdu, stejně jako při návštěvě soudu Vás čeká kontrola zavazadel. Na letištích jsou rentgenové prohlídce podrobena nejen velká zavazdla, která cestují v nákladním prostoru, ale i osobní baťůžky, kabelky a ledvinky. Ve velkých zavazadlech se pátrá po bombách,... (Přečtěte si také Jak udělat bombu )

... které by v případě výbuchu zcela zničily letadlo, ale také po ukrytých penězích, chemikáliích a v neposlední řadě i po štěpném materiálu. UPDATE 11:40 Pro názornost v následujícícm článku uvádím možnosti rentgenových přístrojů, s nimiž se můžeme nyní setkávat na letištích, při vstupu do různých úřadů a podobně. S ohledem na nebezpečí terorismu jistě každý pochopí nezbytnost prováděných opatření, která jsou v zájmu nás všech, co si přejeme klid a bezpečí.
Rentgen prošel v posledních několika desetiletích velkým rozvojem. Dávky záření potřebné dnes k detekci, jsou proti hodnotám užívaným v 50. letech minulého století několikanásobně menší, díky vývoji v oblasti detektorů záření. Proto jsou bezpečnější než kdy dřív.
To co vidíte na obrázku je trhavina s hřeby, rádiem řízená s elektrickou rozbuškou.
Když položíte své zavazadlo na pohyblivý pás, vjede skrze gumové závěsy s olověnými filtry do samotného prostoru rentgenu. Dozor u pásu musí mít vycvičené oko, aby se vyznal ve změti, která v případě dámských kabelek, vypadá opravdu hrůzostrašně. Paprsek pod mírným úhlem prosvítí zavazadlo a dektory umístěné proti zavazadlu zaznamenají úroveň záření. Počítačový program následně zobrazí a barevně oddělí jednotlivé skupiny, kovy modře, plasty zeleně, měkčí plasty a biologický materiál oranžově atd. Není problém taky použít přiblížení a podívat se na detaily zařízení.
Krásně je vidět plochá baterie tvořená třemi články LR06, skříňka přijímače a dráty vedoucí k elektrické roznětce. Okolní nesourodá světle oranžová barva ukazuje na tkaniny umístěné v tašce s bombou.

Jen podotknu, že všechny obrázky použité v tomto článku záměrně obsahují chyby, jak v konstrukci, tak v provedení.

Asi nejrozšířenější formou nástražných výbušných systémů jsou trubkové bomby. Jsou tvořeny kovovou trubkou, na obou stranách zakončenou pevnou uzávěrou. Jako náplň se používají nejrůznější výbušniny. Trubková nálož má díky svému tvaru vysokou razanci a i při malé náplni dokáže napáchat velké škody. Její nepřitažlivější vlastností je velmi jednoduchá konstrukce a vysoká pravděpodobnost úspěšného odpálení. Na obrazovce rentgenu vypadá trubková nálož tak, ji vidíte na následujícím obrázku.
Je patrné, že tady je iniciátorem mobilní telefon. Protože nejsou vidět, žádné detektory pohybu, ani jistící okruhy, bude mít pyrotechnik s touto bombou jednodušší práci.
Detail v barvě jasně ukazuje mobilní telefon, jedná se o typ Siemens ME45.
Na černobílém detailu si můžete prohlédnout odporový drát (spirálku) uvnitř trubky, který slouží jako tepelná roznětka, i přívodní kabely z konektoru mobilního telefonu.
Rentgen v tomto případě rozeznal paprskům více odolnou část zavazadla a za použití zvýšené energie prosvítil i stěny trubky. Díky kombinované metodě dvojí energie není možné jednoduše přelstít rengen tím, že pistoli schováte do olověného pouzdra
V případě jakéhokoliv podezření třeba na nože a střelné zbraně se zavazadlo z pásu sundá a provede se ruční prohlídka. Podezření na výbušný systém se řeší jiným způsobem.
Nástražné výbušné systémy také někdy obsahují kapalinové slože. Jak vypadá takový systém na rentgenu se podívejte sami. Je tvořen plastikovým kanystrem s tekutou složkou a zkumavkou s gelovou složkou. Ve zkumavce je tepelná spirála, jež zahřátím přivede k výbuchu gelovou složku.
Tato malá exploze iniciuje a zesílí výbuch celého nástražného systému. Roznětku opět tvoří mobilní telefon. Tentokrát Nokia 5110. Rentgenový detail gelové zápalné výbušky po vytažení z kanystru s tekutou složí.

Díky moderním rentgenům tak naštěstí mají policisté, celníci i justiční stráž silný nástroj proti teroristům a podobným živlům.
Pokračování zítra......,
UPDATE 16.3.0:38 Až to půjde...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 jandys jandys | 14. března 2006 v 18:00

K update dodávám  ze mým cílem bylo jasně vymezit můj postoj k tématu bomb.

2 william2 william2 | E-mail | 14. března 2006 v 23:10

je to hrozne, kdyz podobne veci zabiji nevinne lidi. vetsina lidi si to ale neuvedomuje naplno az do chvile, kdy se mu to stane. nikdy bych to nikomu nepral.

3 Vladyslav Kravrts Vladyslav Kravrts | E-mail | 17. března 2006 v 11:12

Dobry den chtel jsem se zeptat jestli by nomohl komunikovat emailem CHEMIK s neskusenym mladsim chemikem ktery chodi do 4.ZŠ a rad by se chtel stat chemikem nebo mu davat rady atd.

Naschledanou odepasteL!!!!!!!!!!!

4 jandys jandys | 19. března 2006 v 10:53

Omlouvám se, nejsem chemik, zkus nějaký kroužek mladých chemiků.

5 CoReX CoReX | 5. srpna 2006 v 9:29

Chemie není težká ale musíme vďete jak jaký chemický prvek reaguje  .jdu na strední skolu.

6 jandys jandys | 7. srpna 2006 v 18:27

AD5: Nemáš pravdu, systémy s "dvojí energií" dokáří prosvítit i 1 cm olověnou trubku a podrobně zvýraznit co je uvnitř...

http://st.blog.cz/j/jandys.blog.cz/obrazky/2972333.jpg

7 m m | 13. března 2007 v 12:24

fakt hustž

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama