112 nebo 155?

20. února 2006 v 0:03 | jandys |  IZS
Poslední dobou se nejen v médích, ale i mezi odbornou veřejností rozhořela diskuse o sporné propagační kampani Bezpečné cestování. O jednotlivých aspektech problému linky 112 z obou stran barikády, a také pohledu odborníka, který mi pomohl odhalit pravý důvod celé kampaně Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR (dále jen GŘHZS).

Devátého února představili zástupci GŘHZS, Českých Drah a Dopravního podniku hlavního města Prahy společný projekt BEZPEČNĚ CESTOVANÍ. Projet má si klade za cíl "zvýšit informovanost občanů cestujících v prostředcích hromadné dopravy a prohloubit jejich povědomí o možných nebezpečích a správném jednání v případě ohrožení nebo krizové situace"
Myšlenka dobrá, povědomí o jednání v krizových situacích, není mezi lidmi příliš vysoké. Hodně lidí od Základní školy zapomnělo, jak se dává první pomoc, ale k tomu málu co lidi vědí, patří klasická trojkombinace 150, 155 a158.
V první části kampaně se objevilo několik tisíc plakátů a citylightů s motivem hasiče, které můžete vidět na obrázku. Zdůraznění linky 112, která vede na dispečink hasičského záchranného sboru, popudilo hlavně záchranáře. Nejhlasitěji se ozval šéf pražské záchranné služby Švarc. Vadí mu prodleva, při volání na linku 112 místo na linku 155 v případě stavů ohrožení života.
Když se dovoláte na linku 112, ozve se Vám operátor, který přibližně 25 vteřin zjišťuje, k čemu došlo a pak Váš hovor přepojuje na jednotlivé dispečinky policie, záchranné služby a hasičů. Podle výsledků testovacího provozu se zpoždění pohybuje mezi 50 s až 90 s. Když se dovoláte přímo na linku 155 operátor s Vámi okamžitě po zjištění základních informací, kdy pomocí počítače odešle na místo sanitní vůz, začne provádět takzvanou asistovanou první pomoc. Krok za krokem Vám pomáhá až do příjezdu sanitky. Při život ohrožujících stavech se za 90 sekund nečinnosti o 15% zmenší šance na záchranu života.
Ani argument, že linka 112 je hlavně pro cizince a proto se musí propagovat, nemá valný smysl. Plakáty jsou téměř výlučně česky a šance, že si je zapamatuje cizinec, je minimální.
Další části kampaně, namířené na chování v krizových situacích, jako: požár v soupravě, jak zacházet s podezřelým zavazadlem, nebo jak si poradit v zakouřeném prostoru, už snad nebudou budit takový odpor odborníků. Nové plakáty budou vylepeny počátkem března.

Proč se jako velká téma kampaně vybrala linka 112?

Podle zákulisních informací jsou důvodem peníze a také reakce na kritiku Evropské komise o nedostatečné propagaci linky nadnárodní linky 112. To ale z úst vedení GŘHZS není slyšet. Nepřímo to potvrzuje i tento článek Hospodářských novin z minulého října. V jeho třetím odstavci přímo zaznívá "číslo (112) dosud nepropagovala žádná celostátní akce".

Názor si udělejte sami. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Black Black | 22. února 2006 v 1:32 | Reagovat

Ta anketa je postavená dost špatně. Záleží na tom v jaké situaci mi půjde o život. Když to bue při požáru, tak by mě nikdy nenapadlo volat 112. atd.

2 jandys jandys | 22. února 2006 v 10:00 | Reagovat

vidíš a při požáru by ta 112 byla na místě protože vede přímo k hasičům....

3 Bubák Bubák | 9. března 2006 v 20:57 | Reagovat

Ta anketa je dost zajímavá. "Kam budete volat, KDYŽ PŮJDE O ŽIVOT" ta formulace vznikla schválně, nebo jak? Protože "o život" může jít různými způsoby. A je pochopitelné, že pokud najdu na ulici člověka, kterého právě srazilo auto, budu reagovat jinak (a volat jinam) než když bude hořet v metru...

4 jandys jandys | 9. března 2006 v 21:13 | Reagovat

Záměr...

5 Dejv Dejv | 22. června 2006 v 8:25 | Reagovat

112 vede přímo k hasičum, ale znova to jde přes OPIS(oper. a inf. středisko HZS)

6 Ludmila Ludmila | 9. září 2006 v 13:39 | Reagovat

ta anketa je dost špatná,protože když mě půjde o život(při infarktu)tak budu volat155 a ne 112.Mohlo už by být pozdě a navíc 112 je pro cizince

7 jandys jandys | 19. září 2006 v 8:34 | Reagovat

Ta nesmylnost otázky v anketě se právě snaží poukázat na chybu v uvažování při tvorbě reklamní kampaně na 112. Já jsem například pro větší propagaci dalších čísel 150, 155, 158 .

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama