Nebezpečí na silnicích

10. listopadu 2005 v 15:07 | jandys |  IZS
Po celé republice se každý den pohybuje několik stovek cisteren a kamionů s nebezpečnými látkami, jež od okolí dělí jen tenká ocel. Co znamenají oranžové tabulky, jež každé cisterna musí mít na svém boku připevněné ví málokdo. Když mi v poště přistál email od Plzeňského hasiče Pavla Wolfa nedá mi to a podělím se o něj i s Vámi .
".......Jedná se o číselné kódy na oranžovém podkladě uvedené ve zlomku, kde UN-kód.....

označuje látku, která je přepravovaná, a Kemlerův kód, nacházející se v horní části tabulky, označuje nebezpečnost přepravované látky a je pro laiky rozhodující. Skládá se ze dvou až tří číslic. Jednotlivé číslice mají tento význam:
2 - stlačený plyn, nebezpečí výbuchu
3 - hořlavý plyn nebo kapalina
4 - hořlavá pevná látka
5 - látka má oxidační vlastnosti, podporuje hoření
6 - toxická látka
7 - radioaktivní látka
8 - látka s žíravým (leptavým) účinkem
X před prvním číslem znamená, že se látka nesmí dostat do kontaktu s vodou!!!!!!!
Kombinací uvedených číslic se oznamují nebezpečné vlastnosti přepravované látky. Obsahuje-li Kemlerův kód dvě stejné číslice, uvedená nebezpečná vlastnost látky je výrazná. U uvedeného příkladu(268) se jedná o stlačený jedovatý plyn se žíravým účinkem, kde hrozí nebezpečí výbuchu, = čpavek.

Pokud se v silničním provozu setkáte s nákladním vozidlem označeným, že přepravuje nebezpečnou látku, jezděte vůči němu ohleduplně, neohrožujte jej nepřiměřenou jízdou. Svým chováním přispějte, aby řidič nákladního vozidla mohl vždy klidně a bezpečně pokračovat v jízdě.
Přes veškerou opatrnost se ale ve skutečném provozu setkáváme s havárií vozidel přepravujících nebezpečnou látku. Jak se při této situaci zachovat?

Jste-li svědkem dopravní nehody čiňte tato opatření:
! nejprve oznamte na linku tísňového volání 112, kde a jaká dopravní nehoda se stala

! poskytnutí první pomoci zraněnému řidiči havarovaného vozidla lze tehdy, pokud nebezpečná látka neuniká z vozidla, v opačném případě vyčkejte příjezdu profesionálních záchranářů

! uniká-li z havarovaného vozidla nebezpečná toxická látka, uzavřete ve svém vozidle okna, vypněte klimatizaci, z vozidla nevystupujte, vždy se z místa havárie se svým vozidlem vzdalte na bezpečnou vzdálenost, doporučujeme minimálně 300 m

! přijedete-li na místo havárie, kde již působí profesionální záchranáři, dodržujte přísně jejich pokynyPohodovou a bezpečnou jízdu Vám přejou hasiči.

Text za Hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje připravil
Ing. Pavel Wolf, vedoucí oddělení ochrany a přípravy obyvatelstva"
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama